A Szent Korona

A Szent Korona
A Szent Korona

A Szent Korona a többi koronázási jelvénnyel együtt a magyar államiság egyik jelképe, a magyar történelem meghatározó emléke, Európa egyik legrégebben használt és mai napig épségben megmaradt beavató koronája.

Sokáig mint Szent István koronáját tartották számon, mely II. Szilveszter pápa ajándéka volt, azonban a két évszázados tudományos kutatások és az elvégzett ötvösszakmai vizsgálatok eredményeként megállapítható, hogy két korona összeillesztéséből jött létre, és csupán a 12. században került Magyarországra. A két összeillesztett tárgy a „görög korona” (Corona Graeca) és a „latin korona” (Corona Latina) egyesítéséből jött létre, utóbbi ráadásul nem feltétlenül korona, hanem valami más kegytárgy is lehetett. A kutatások alapján valószínű, hogy a két koronarészt III. Béla király uralkodása idején, 1172 és 1196 között tették össze, valamint ekkor válhatott koronázási ékszerré is.

A korona aranyból készült, mely rekeszzománc képekkel, igazgyöngyökkel, valamint drágakövekkel van díszítve. A felső része sötétebb, tisztább aranyból készült négy, 51 mm széles aranypánt, míg az alsó része egy nagyobb ezüsttartalmú, szilárdabb, világosabb aranyból készült abroncs, amelyen görög feliratok vannak.  Magassága 127 mm a tetején ferdén álló latin kereszt nélkül, míg az alsó koronarész legnagyobb átmérője 216 mm, a legkisebb 204 mm, kerülete 720 mm. Két oldalán négy-négy, hátul egy 10-13 cm hosszú aranylánc lóg le róla, amelyek végén lóhere alakú foglalatban féldrágakövek vannak.

A tetején lévő keresztet a 16. században illeszthették rá, elferdülését pedig valószínűleg egy 17. századi sérülés okozta, amely úgy keletkezhetett, hogy a koronaékszereket tartalmazó vasláda fedele azelőtt csapódott le, hogy benne a koronát megfelelően elhelyezték volna.

A Szent Korona a többi koronázási jelvénnyel együtt az Országházban található. 2001. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján a millenniumi ünnepségsorozat keretében hajón Esztergomba vitték, ahonnan – rövid tiszteletadás után – visszakerült az Országházba.

A Szent Korona, valamint a hozzá tartozó koronázási jelvények őrzése, fegyverhasználati joggal a Magyar Honvédség feladatai közé tartozik.