A Magyar Katolikus Egyház és a sérült emberek ellátása

A legutóbbi teljes népszámlálás idején, 2011-ben 490 578 személy, a teljes népesség 4,9 százaléka, minden huszadik magyar azonosította magát fogyatékossággal élőként. Az egyházi karitatív szolgálat kiemelt célcsoportja a fogyatékossággal élő, valamint a megváltozott munkaképességű embertársaink. Számukra az önálló vagy támogatott lakhatás, a napi életvitelben előforduló feladatok megoldása, a megélhetést biztosító munkavégzés és az elsődleges munkaerőpiacra való visszatérés jelenti a legnagyobb kihívást. 

Számos, egyházi fenntartású vagy egyházi támogatású intézményben dolgoznak, élnek fiatalok, idősebbek egyaránt. Nagyon fontos szerepet vállal ezzel az Egyház, hiszen a fogyatékosok támogatása egész életen át tartó folyamat, s igen gyakran súlyos teherként nehezedik szüleik, családjuk vállára.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2007. május 3-án hozta létre KOSZISZ, azaz a Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartó Szervezetet, mely köznevelési és szakképzési feladatai mellett 13 helyen működtet támogató szolgálatot, 4 helyen szakellátási intézményt. Ezek közül komplex intézményként Budapesten a Vakok Boldog Batthyány-Strattmann László Katolikus Szociális Intézménye, Óvodája, Általános Iskolája és Különleges Gyermekotthona munkája különösen fontos.

A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász Szent Kristóf Háza fogyatékkal élők nappali intézménye, 25 halmozottan sérült ember számára nyújt segítséget.

A Pest megyei Pátyon 1995 óta működtet bentlakásos idősek otthonát a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Az intézményben jelenleg hetven férőhelyes idősotthon és 24 férőhelyes, értelmi fogyatékkal élő embereket fogadó lakóotthon működik, ahol az ellátottak egy, illetve kétágyas szobákban, vagy önálló lakrészekben élnek. Szintén a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működteti a fogyatékossággal élő emberek gödi otthonát. A Gondviselés Háza névre keresztelt intézményben mintegy kétszáz fiatal és felnőtt fogyatékkal élő emberről gondoskodnak.

A Katolikus Szeretetszolgálat működtetésében az ipolytölgyesi Szent Erzsébet Otthon egy megüresedett plébánián alakult meg 1986-ban, jelenleg 150 lakója van. A lakók súlyos értelmi, illetve halmozottan fogyatékos felnőttek, akiknek igyekeznek személyközpontú, minőségi gondoskodást, családias szemléletet, az egyéni szükségletekre való odafigyelést, az egyéni aktivitás ösztönzését és életminőségük javítását biztosítani.

A fogyatékosokat a szerzetesrendek is támogatják. A piarista rend a Kilátó Központot működteti, melynek célja, hogy elsősorban fogyatékos és sajátos nevelési igényű gyerekeknek, fiataloknak segítsen életpályájuk megtervezésében, mellettük álljon és kísérje őket a munkaerőpiaci beilleszkedéshez fontos fordulópontoknál. A ferencesek az autista gyermekek számára egyedülálló módon létrehoztak egy komplex intézményt, a gyöngyösi Autista Segítő Központot.